Menyasszonyi
öltözet
bemutatása
- Az öltözet tulajdonosa: Kiss Bertalanné, Pásztor Rozália
- Az öltözet kora: 55-60 év
- Az öltözet megnevezése: Menyaszonyi ruha
- Az öltözet jellege: Esküvői ruha
- A viselés alkalmai: Esküvő, menyasszonytánc végéig
A VISELET ELEMEI AZ ÖLTÖZTETÉS SORRENDJÉBEN
- Ingváll
- Pendely
- Harisnya
- Csizma
- Szalagok
- Fehérszoknyák 4 db
- Gyöngy
- Színes alsószoknya
- Vasaltszoknyák 3 db
- Kislajbi
- Ráncolt felsőszoknya
- Vállkendő
- Derékkötő szalag
- Kendő kicsi, olvasó
- Kendő nagy
- Koszorú
Az öltöztetés rendje
A viselet darabjainak részletei
- Divattörténet: Régen a pendelyt feltűrték, hogy jobban kitartsa a szoknyát, ma farhámot használnak. Anyagában később gyolcsból, vagy lenvászonból készült
- Anyaga: Kendervászon, az ujja brokátselyem, húzottujjú, csipkével díszítve
- Divattörténet: Selyem húzott ujjú ingváll a 80-as évekből. 1950-ig az ingváll ujja hímzett tüllből készült (till). Öltöztetéskor az ingváll derekával kell eltakarni a pendely feltűrését
- Anyaga: Fekete lagos (lakkos)
- Divattörténet: 14 éves korára amikor megkapta a lány az első vasalt szoknyákat, megcsináltatták hozzá a csizmát is. Általában először Húsvét vasárnapra öltözött fel a lány.
- Anyaga: Régi, piros kalászos mintájú bolti szalag – ingvállra való, derékkötő, hajra való, kendőkötő
- Divattörténet: Az ingvállra valót van aki az öltöztetés elején köti fel, a többit a végén. A leány születésétől kezdve gyűjtögették a szalagot, volt sárga alapon piros, vagy rózsaszín kalászos, volt fehér alapon piros rózsával kalászos, piros alapon, kéken, zöldön, fekete alapon.
- Anyaga: Kendervászon
- Divattörténet: Nagyráncba szedve
- Anyaga: Karton
- Divattörténet: Nagyráncba szedve
- Divattörténet: A galárizs 12-16 sorból áll. A bimbót és a tükröt vagy Szentkútnál vették, vagy otthon készítették. Az első világháború után a leszerelt katonák csillagait varrták fel virág helyett. Fajtái: zab-gyöngy, szalma-gyöngy, tej-gyöngy, viasz-gyöngy, tekla-gyöngy, fényes-gyöngy, festett-gyöngy. A megkötőt mindenen szattyingnak nevezik.
- Anyaga: Fehér brokátselyem
- Divattörténet: A kislajbit általában különböző maradék anyagokból varrták. Ha vállkendőt kötöttek, akkor vettek alá alsólajbit. A hétköznapi viseletben elmaradhatott.
- Anyaga: Gyolcs
- Divattörténet: Vasaltszoknyából általában 3-at viseltek. Régebben többet is… A vasalt szoknya az udvari viselet abroncsos szoknyájának a megjelenése a népviseletben.
- Anyaga: Fehér brokátselyem
- Divattörténet: A Máriás-lányok öltözete azonos a menyasszony öltözetével
- Anyaga: Tüll (till)
- Divattörténet: A XVIII. sz végén, XIX.sz. elején alakult ki a viselete – kettős a funkciója: takarja a vállat és leköti a mellet. Menyasszonynak készülhetett tüllből, ugyanabból a tüllből, mint az ingvállnak az ujja.
- Divattörténet: Kendő funkciói: fejet bekötni, jegykendő, menyasszony kiváltó kendő, vállkendő, csecsekendő – legények kötötték a derekukra, imakönyv bekötő kendő, diszzsebkendő A kivarrott zsebkendőket a menyasszony ajándékozta a barátnőinek búcsúajándékba az esküvőn A szentkúti búcsúba árultak olyan csipkekendőket, amiket a legény ajándékozott a kisszemelt lánynak, vagy a szeretőjének. A Gyöngyösbokréta-mozgalommal a viseletdarab „felkerült a színpadra”, másodlagosan onnan jött vissza a szokásba – templomba menet a lánynak és a fiatalasszonynak a kezében kell lennie a rózsafűzérrel együtt. Az imakönyvet a derekukhoz szorítva tartották. A kendőbe mainapság belefogják a paírzsebkendőt és olyan színű rózsafűzért tartanak a kezükben, amilyen a mise liturgikus színe. Régebben otthonszőtt félpamukos anyagból, vagy tisztapamukból, manapság napszövetből készül. (pamuk: gyapot szálból készített motringot vettek a zsidónál, a férc az vékonyabb gombolyagos. 8, 12, 16 öltéses lukpamuk volt, fele férc, fele motringos pamut volt – azt szőtték egybel) Korábban tiszta fehér un. lukkal hímzett volt. (egy helyre szúrja be a tűt és körbe hurkolja) A mérete idővel egyre kisebb lett.
- Divattörténet: Régen a menyasszonyt ezzel takarták le az asszonyavatáskor. Hogy a kalász ne törjön a koszorúba könnyű lyukas kellett legyen a kendő, amivel letakarták. Ahogy színesedett a viselet, a kendő kisebbedett és pirossal, kékkel vagy cifrával varrták. Régen a leányok vagy asszonyok templomba menet a nagycsattos imakönyvet a hónuk alatt vitték a kendőbe becsavarva, a nagyolvasót pedig a jobb kézre csavargatva.
- Viselés alkalmai: A koszorút csak a lakodalomban viselték, és a lakodalom éjszakáján, a helyszínen készítették el belőle a nagyféketőt.
- Divattörténet: A palócoknál nincs párta viselet, a koszorú is viszonylag új. A XIX. században alakulhatott ki. A lakodalom éjszakáján varrták meg. Szétszedték a megyasszonyi koszorút, az alsó részét levágták, és a felső részét rávarrták a gyöngyös fékötőre, aminek a kialakításában is különbözik az asszonyok fékötőjétől.