Az IKON Stúdió az Észak-magyarországi palóc vidéken forgatott filmjeiben a 2000-es évek eleje óta sorra mutatja be a helyi, még élő népviseleteket.
A palócok szállásterülete a magyarországi és szlovákiai Hont, Nógrád, Heves, Borsod, Gömör történeti megyékre terjed ki, ahol mintegy félszáz településen élnek. Legnagyobb városaik: Ipolyság, Rimaszombat, Tornaalja, Fülek, Balassagyarmat, Eger, Miskolc, Gyöngyös, Salgótarján, Szécsény.
Viseletük, szokásaik és táncaik alapján a palócok között egy nyugati és egy keleti csoportot különböztethetünk meg. A szerbiai Bácskertes (Kupuszina) máig őrzi a délre telepített palócok hagyományait.
Viselettörténeti Archívumunkban néhány rimóci nyugati palóc, és néhány kazári, vagyis keleti palóc viseletet mutatunk be.
A Rimóci viselet gyűjtőnév 5 falu viseletét fedi le: Rimóc, Hollókő, Varsány, Nógrádsipek és Nagylóc.
Az IKON Stúdió gyűjteményében a rimóci palóc viselet ma is élő női öltözeteit mutatjuk be. A korábbi nagynevű néprajzkutatók nyomdokain haladva (Palotai Gertrúd, Fábián Márta) Jusztin Péter szakértővel a fotózás mellet hangsúlyt fektettünk az egyes ruhadarabok leírásaira, a szájhagyományban fennmaradt divattörténeti motívumok megőrzésére. Az egyes ruhadarabok viselésének módját, és készítésének titkait a mellékelt linkek mögé rejtett filmekből lehet megismerni.
A kazári viselet a keleti palócok leglátványosabb öltözet együttese. Igaz, hogy ez a viseletcsoport három községben honos; a Salgótarján környéki Kazár, Vizslás, Mátraszele. Érdekes módon csak a női viselet vonatkozásában őrizték meg a hagyományosan közösségi, paraszti kultúra lenyomatát. A férfi viseletet a XIX. – XX. század fordulóján berobbanó bányászat elsöpörte. Bár később magán a településen is nyíltak bányák, így az asszonyok is „ipar-vidéken” éltek, ők mégsem vetkőztek ki egészen a 60-as, hetvenes évekig. Nem csak megőrizték, de alakították, fejlesztették is a viseletüket.
A rimóci palóc viselet női öltözeteinek csodás gazdagságát ismerheted meg, ha együtt játszol velünk a kollekció egyes figuráinak felöltöztetésében.
Beavatást nyerhetsz a legfelső ruha alatti rétegek felöltésének egymásutánjáról, a végső látvány kialakításának rejtélyeiről.
Játssz viselettörténeti alkalmazásunkkal, hogy interaktív módon ismerkedhess meg az autentikus rimóci népviselet különböző méltán híres darabjaival.
A hit titok. Ideológiánkat vesztett korunkban, amikor polyvát vetünk, hogy készpénzt arassunk, talán nem haszontalan számba venni, hogy a portánkra lőcsölődő fogyasztói rend előtt mikor mit gondoltunk a világról. A földiről és a túl lévőről. Történelmünket a személyes hit oldaláról még nem dolgozták fel. A hitnek formát adó vallások egymás iránti türelmetlensége erre eddig nem adott lehetőséget. Az IKONOSZTÁZ – magyarországi hittörténet c. projekt a magyar államiság 1000 esztendejét átívelő hit-történeti képcsarnok, melyben az epizódok egy-egy személyiséghez kötődnek. A sorozat epizódjai minden olyan vallást képviselnek, melyek az elmúlt 1000 esztendő során hitelesnek és maradandónak bizonyultak Magyarországon.
Az IKON Stúdió Egyesület alapszabályban is megfogalmazott célja olyan szellemi műhely létrehozása, amely a Duna-medencei kultúra fenntarthatóságát, megőrzését és terjesztését tekinti legfőbb feladatának. Filmjeink bemutatják az árokpartok gyógynövény kincseit, a pilisi mészégetés hagyományát, népszerűsítik a megújuló energiák hasznosítási lehetőségeit, foglalkoznak a birtokrendezés fontosságával. Bár a filmszociográfiák készítési folyamata sokszor önmagában is katalizátorként működik – hatása van a helyi viszonyok alakulására -, mára úgy érezzük, közvetlen hatást kifejtő projektek megvalósításával is hozzá kell járulnunk a pozitív változások előidézéséhez.
Az IKON Stúdió Egyesület Kiskert programja:
Mozgóképes növénygyűjtemény: konyhakerti zöldségek a magtól a termésig
Itt megnézheted a Nógrád megyei Rimóc nagytudású öregjeinél még fellelhető kiskertművelési ismeretek legfontosabb elemeiről készülő filmsorozatunk éppen aktuális anyagait; az őszi és tavaszi talaj előkészítési, ültetési munkákat, mozgóképes anyagot a magok csírázásának föld alatti titkairól, a nyári ápolási-kezelési tennivalókról, és az őszi betakarításról.Hírt adunk a modell értékű Kiskert projekt aktuális történéseiről.
Az IKON Stúdió Egyesületet nagymúltú filmes és társadalomtudós szakemberek együttműködésével 2004-ben egy olyan szellemi műhelyként hoztuk létre, amely a Duna-medencei kultúra fenntarthatóságát, megőrzését és terjesztését tekinti legfőbb feladatának. A szellemi-tárgyi kulturális hagyományok óvása és új értékek, műalkotások létrehozása mellett választ keres a környezetkultúra, a környezetvédelem és a környezeti nevelés időszerű kérdéseinek megoldására.
Az élő, működő emberi közösségek hagyományainak és jelenkori együttműködési mintáinak bemutatásával kívánja formálni és erősíteni a környezettudatos életszemlélet és a felelős társadalmi magatartás elfogadtatását, a művészet eszközeivel.
Célját elsősorban olyan mozgóképes művek, multimédiás felületek létrehozásával kívánja megvalósítani, melyek megfelelnek a korszerű technikai lehetőségeknek. Ezen kívül rendezvényeket szervez, széles körű projekteket tervez és valósít meg.
Az Egyesület tagjai többek között: Székely Orsolya rendező-producer (elnök), B. Marton Frigyes grafikus-operatőr, Tóth Zsolt Marcell operatőr-producer, Sass Péter elektrografikus-vágó és operatőr, Székely Borbála kommunikációs szakember, Palotás Erika antropológus-közgazdász, dr Hőna Eszter vidékfejlesztési-, és Bánóczi Lídia pénzügyi szakember.
A 1145 Budapest Gyarmat u. 47/b. szám alatti irodában teljes irodai infrastruktúra és utómunka-stúdió áll rendelkezésre.