A beöltözés, az öltözködés általában segítséggel történik. A sokféle női ruhadarab felöltésének megvan a rendje. Először megcsinálják a hajviseletet, asszonyoknál a kontyot, majd ezt egy kendővel lekötik. Harisnya, hosszúszárú bugyogó, pendely, 3 vasaltszoknya, felül az ingváll, cifraruha, mellre való kendő és legvégül a fékető.
A vasaltszoknya 4-5 méter anyagból készül. Dereka galléros, hátul csukódik. Az anyagot a hasrészen nem ráncolták, hátul viszont sűrűn berakták. Alsószoknyát varrtak vászonból, gyolcsból, viselőre vagy hideg időre flanellból, barhentból.
A fiatalok ünnepeken a gyolcsból készült ún. vasalt szoknyát vették fel, amelynek a szélén slingelés volt. Ezt keményítették, vasalták, széles nagy ráncokba beszedték. Vasalt szoknyát idősebb és gyászoló nem hordhatott.
Az 1940-es években előfordult, hogy a lányok a májusi vecsernyére csak vasalt szoknyát vettek fel felsőszoknya nélkül, másfélszél gangával, lajbittal és bőingvállal. Csak alsószoknyában máskor nem lehetett mutatkozni.
A nagyünneplő sejtésszoknya alá kék perkálból varrt alsószoknyát vettek fel, amelynek a szélét slingelés vagy csipke díszítette.
Ha a szoknyát felhajtják (felszúrt szoknya), a felsőszoknya alá egy drágább barhentból készült, színes, apróvirágos alsószoknyát vesznek, amit szintén vasalnak, beszednek, és a szélére valami díszt, pántlikát, pertlit varrnak.
Az utóbbi néhány évben a régen csak alsószoknyának számító színes barhentszoknyákat felsőszoknyaként is hordják, sőt van aki így a templomba is elmegy. (FÁ-SJ)
Bevarrott ujjú, vállfoltos, pálhás ing. Könyökig érő ujjában madzag, amivel összehúzzák és a felső kar közepén átkötik az ujjat.
A viselő bőingváll más néven vászoningváll dereka gatyának valóból, ujja paszkoncából készült. Az ujja szélén szálvarrásos díszítés, slingelés vagy bolti csipke van. A viselő bőingváll ujját nem vasalják.
A jövő-menő és kisünneplő bőingváll ujja slingelt, subrikolt vagy tömött hímzéses. Az ujját vasalják Nagy ünnepeken a vasalt vászon bőingváll fölé fölvesznek még egyet, amelynek a dereka gyolcs, az ujja bolti slingelt gyolcs, vagy apróvirágosfehér batiszt, ill. fehér selyem. A bőingváll készült sejtes (tüll) ujjal is. Ez alá kék perkát ujjú bőingvállat vesznek. Az ujjak szélét slingelt szalag díszíti. Újabb ingforma, viselése a század első évtizedében terjedt el. (FÁ-SJ)
Másfélszél gangának hívják a másfél szél vászonból készült keskeny kötényt. Az 1880-1900 között született nemzedék munkához kizárólag másfél-két szélből varrott kócgangát kötött föl (surcot még nem használtak). A kislányok elé egy szél vászonból készült gangát kötöttek.
A fiatalabbak a finomabb, tisztább munkához gatyának való vászonból vagy paszkoncából varrt, esetleg az alján slingeléssel vagy subrikálással díszített gangát vettek fel. Jövő-menőnek, vasárnap este, moziba, meccsre, vásárba, táncba már díszesebb másfélszél gangát kötöttek. Díszítése többféle lehetett. Talán a legrégebbi a szálvarrásos szegélydíszű, az alján rojtozással ellátott ganga.
Néhány, az 1930—as években készült fotón látni. hogy egy bőgangát és fölé egy másfélszél gangát vettek fel, de már csak a fotózás kedvéért öltöztek így, díszesebben. Más gangákon a szálvarrásos szegély felett keskeny keresztszemes vagy lapos öltéssel hímzett díszítés van. Később jött divatba a slingélt alj és a csipke szegély. A szőttes gangába 10-15 cm széles négynyistes csíkokat varrtak, az 1910-es évek divatja szerint. Ezek közé 1930-as évektől slingelt bolti csipkét és kézzel slingelt csíkokat varrtak. Ez volt a legdíszesebb Bangaféle. A tömött varrással való díszítés szintén az 1930-as években terjedt el. Gangát az idősebbek is hordhattak (nem úgy, mint bőgangát), de csak szerényebb díszűt (szálvarrásosat, vagy subrikáltat) vettek fel. A viselő, munkához való gangáknak és surcoknak funkció szerint különböző változatai vannak. A legpiszkosabb munkákhoz az elnyűtt, kifakult kötényt kötik fel, más munkákhoz jobb állapotban lévőt. Amikor segíteni mennek vagy másokkal együtt dolgoznak, akkor egy kicsit díszesebbet öltenek fel. Ha munka közben meglepi őket valamelyik szomszéd, akkor a piszkos fölé gyorsan egy tisztát kapnak magukra, hogy meg ne szólják őket. Ha az utcára kilépnek, akkor is rögtön tisztát, vasaltat, beszedettet kötnek fel. (FÁ-SJ)