A kazári viselet a keleti palócok leglátványosabb öltözet együttese. Igaz, hogy ez a viseletcsoport három községben honos; a Salgótarján környéki Kazár, Vizslás, Mátraszele. Érdekes módon csak a női viselet vonatkozásában őrizték meg a hagyományosan közösségi, paraszti kultúra lenyomatát. A férfi viseletet a XIX. – XX. század fordulóján berobbanó bányászat elsöpörte. Bár később magán a településen is nyíltak bányák, így az asszonyok is „ipar-vidéken” éltek, ők mégsem vetkőztek ki egészen a 60-as, hetvenes évekig. Nem csak megőrizték, de alakították, fejlesztették is a viseletüket. Az elmúlt 100 évben itt is megfigyelhető a ruhadarabok kiszínesedése, mi több, itt is megjelenik a túldíszítettség.Az ünnepi viselet felöltésének legfőbb alkalmai a vasárnapi, vagy ünnepi mise, a misét követő délutáni litánia és a lakodalom, vagy temetés.
1989-ben jelent meg Fülemile Ágnes – Stefány Judit A kazári női viselet változása a XIX-XX. században című örökérvényű kötete.
Az oldalon megjelenő fotók kiegészítéseként többnyire ebből olvashattok információkat.
A hagyományosan közösségi, paraszti viseletben az öltözködésnek megvolt az életkor, a közösségen belül elfoglalt hely, az évszak és az esemény szerinti szigorú rendje.
Székely Orsolya
Silló Máté